Laptop hybrydowy – coraz częściej wybierany przez klientów

Laptop hybrydowy to nic innego jak połączenie zwykłego laptopa z funkcją tabletu.Autor zdjęcia: lenovo.com

Na rynku komputerów przenośnych występuje wiele różnych rodzajów i klas sprzętów, przeznaczonych dla określonych grup użytkowników. Pracownicy biurowi decydują się więc zazwyczaj na zakup laptopa biznesowego, czyli wytrzymałego i z dobrą specyfikacją, gracze – laptopa z potężnym procesorem, a miłośnicy przeglądania internetu i korzystania z multimediów wybierają w większości typowe laptopy konsumenckie. Od kilku lat coraz większą popularność zdobywają jednak tzw. laptopy hybrydowe, zwane laptopami 2 w 1. 

Co je wyróżnia?

Laptop hybrydowy to nic innego jak połączenie zwykłego laptopa z funkcją tabletu.

Autor zdjęcia: lenovo.com

Laptop hybrydowy to nic innego jak połączenie zwykłego laptopa z funkcją tabletu. Dzięki temu możliwe jest całkowite odłączenie jego wyświetlacza od stacji dokującej z klawiaturą, co zwiększa mobilność sprzętu. Nie jest to więc takie samo urządzenie jak laptop konwertowalny, czyli wyposażony w zawiasy, pozwalające na obrót ekranu (w tym z kolei wypadku niemożliwe jest takie działanie jak powyżej).

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu tego typu należy się kierować kilkoma zasadami, które pozwolą zakupić model dostosowany do naszych potrzeb. Oto cechy dobrego laptopa 2 w 1:

  1. Ekran – w tym wypadku najważniejszy element. Powinien posiadać przekątną ekranu od 11,2 do 14,1 cali – większe modele są rzadkością, bo liczy się tutaj przede wszystkim mobilność. Standardem jest także rozdzielczość Full HD. Przykładem nowego laptopa hybrydowego z takimi parametrami jest Lenovo ThinkPad X390 Yoga.
  2. Procesor – warto zdecydować się na sprzęt z komponentami Intela, które gwarantują dużą wydajność. Warto polecić zwłaszcza serię Intel Core M lub Intel Core i-3, i-5 czy i-7 dla bardziej wymagających.
  3. Karta graficzna – najczęściej wybierane są urządzenia z kartą Intel HD Graphics, ponieważ charakteryzuje się ona układami lekkimi oraz energooszczędnymi. Można tez zdecydować się na nieco droższą kartę nVidia GeForce.
  4. Pamięć RAM – należy postawić na odpowiednią wielkość w zależności od potrzeb. Te najmniejsze – 2 i 4 GB – wystarczają do podstawowych zadań, a te większe – 8,12 i 16 GB – umożliwiają korzystanie z wymagających programów.
  5. Dysk – normą są przenośne i niezawodne zewnętrzne dyski SSD o minimalnej pojemności 256 GB.