Wydajny Lenovo ThinkPad L450

fot. lenovo.comfot. lenovo.com

Lenovo ThinkPad L450 to odpowiedź na zapotrzebowania użytkowników, którzy szukają wydajnej i jednocześnie niezwykle mobilnej stacji roboczej. Ten komputer waży niecałe 2 kg, tak więc jest lekki, tak więc bez problemu można zabrać go ze sobą w podróż służbową lub na spotkanie biznesowe. Od swoich poprzedników różni się między innym gabarytami, wykonano go z identycznych materiałów, jak poprzednie modele, nie mniej jednak posiada całkowicie inny kształt. Jest to laptop czternastocalowy, wygląda niezwykle elegancko, ponieważ jest płaski, choć nie można zaprzeczyć, że zachował typowe dla ThinkPadów kształty. Ze względu na to, że został wyposażony w baterię sześciokomorową jego tył pozostaje delikatnie uniesiony. Ma matową obudowę, która wydaje się bardzo solidna i wytrzymała, dzięki temu komputer jest odporny na zarysowania i większość zabrudzeń. Poza tym trzeba pochwalić jego trwałe, metalowe zawiasy, które utrzymują ekran w odpowiedniej pozycji, jego maksymalny kąt otwarcia wynosi 180 stopni.

fot. lenovo.com

fot. lenovo.com

Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór procesora Intel Core piątej generacji – Core i5 5200U, który pozwoli na wydajną, szybką pracę. ThinkPad L450 został wyposażony w praktyczne złącza, między innymi DisplayPort, USB 3.0, VGA oraz LAN, niestety większość z nich znajduje się po jednej stronie, co może okazać się nieporęczne. Decydując się na Lenovo ThinkPad L440 będziemy mogli wybierać spośród dwóch matryc – o rozdzielczościach HD, HD+ lub Full HD. Najlepszą opcją będzie oczywiście obraz FHD, w ten sposób można uzyskać większy obszar roboczy. Jeżeli zdecydujemy się na wyświetlacz w technologii IPS możemy liczyć na dobre odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast oraz szerokie kąty widzenia. Do wad ThinkPada L440 trzeba zaliczyć brak klapki serwisowej, która utrudnia dostanie się do podzespołów np. w celu zmiany konfiguracji lub konserwacji. W tym modelu można dołożyć modemu WWAN, istnieje także możliwość rozbudowania pamięci. Jeżeli chodzi o osprzęt, na uwagę zasługuje klasyczna dla ThinkPadów wygodna, wyspowa klawiatura z blokiem numeryczny oraz precyzyjnym touchpad. Warto wiedzieć, że w L450 można zmienić zastosowanie klawiszy Fn oraz Ctrl do swoich preferencji, wystarczy zmienić ustawienia w BIOS-ie.

Dobrym usprawnieniem jest oddzielenie przycisków trackpointa, niestety w tym modeli brakuje podświetlenia klawiatury, co umożliwiałoby bardziej komfortową pracę po zmroku. Dużym zaskoczeniem są głośniki, które jak na sprzęt biznesowy mają dobrą jakość. Producent rozmieścił je w przednich narożnikach obudowy, są skierowane do dołu. Z tego powodu, to w jaki sposób będzie wydobywać się dźwięk będzie uzależnione od podłoża na jakim ustawimy nasz komputer. Jeżeli chodzi o baterie do laptopów tego typu można liczyć na sześć do ośmiu godzin pracy bez ładowania. Jeżeli przełączymy system na oszczędzanie energii, oczywiście można uzyskać lepszy wynik, bo ponad trzynaście godzin działania bez zasilania.