Ultrabook dla biznesu

fot. hp.comfot. hp.com

Ultrabooki to nowa seria laptopów biznesowych przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych. Pierwszy raz zostały zaprezentowane w 2011 roku, wtedy stopniowo zaczęły zyskiwać na popularności, dziś cieszą się uznaniem wielu biznesmenów na całym świecie. Jeszcze kilka lat temu użytkownik musiał wybierać pomiędzy wydajnością a mobilnością. Komputery były bardzo ciężkie i nieporęczne, tak więc podróżowanie z nimi było praktycznie niemożliwe. Dziś dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii laptopy biznesowe są oszczędne, funkcjonalne i lekkie. Dzięki szybkim procesorom oraz dodatkowym dyskom SSD urządzenia są wydajne i długo pracują na baterii. Ultrabooki były odpowiedzią na popularne tablety i lekkie notebooki Apple. Charakteryzują się nowoczesny wzornictwem oraz niezwykle lekką konstrukcją.

Czym różni się ultrabook od zwykłego laptopa?

Ultrabooki to nowa seria laptopów biznesowych przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych

fot. hp.com

Najważniejszym parametrem odróżniającym normalnego notebooka od ultrabooka jest niewielka waga oraz rozmiar. Jest to sprzęt lekki, cienki, a mimo to bardzo wydajny. Trzynastocalowy sprzęt trzeciej generacji Haswell, nie może mieć więcej niż 20 mm grubości. Większe czternastocalowe modele mogą mieć maksymalnie 23 mm grubości. Jeżeli chodzi o wagę komputery również muszą spełniać konkretne warunki – ultrabooki mniejsze niż 13,3 cala nie mogą przekroczyć 1,8 kg, większy sprzęt 2,3 kg.  Kolejna rzecz, która odróżnia je od zwykły laptopów biznesowych, to czas pracy na baterii. Dzięki zastosowaniu niskonapięciowych procesorów, zużywają znacznie mniej energii, poza tym działają szybciej, gdyż są zaopatrzone w szybkie dyski SSD. Według wymagań firmy Intel czas pracy ultrabooków na baterii powinien wynieść nie mniej niż 6 godzin, zazwyczaj działają do 8 godzin.

Producenci dokładają starań, aby komputer był gotowy do pracy w kilka sekund po wybudzeniu z hibernacji. Wyróżnia je również wygląd, są dużo cieńsze od zwykłych laptopów, nie posiadają napędu optycznego, zazwyczaj wykonuje się je z wysokiej klasy materiałów takich jak włókno węglowe, aluminium, stop magnezu. Ultrabooki to doskonały sprzęt dla ludzi biznesu, którzy oczekują laptopa maksymalnie mobilnego, wyróżniającego się niebanalnym wzornictwem. Obecnie dodatkowym udogodnieniem jest dotykowy ekran, który można znaleźć we wszystkich ultrabookach opartych o procesory Intel Haswell. Do najpopularniejszych należą modele HP, Lenovo, Fujitsu oraz Toshiba. Obecnie na rynku znajduje się wiele ultrabooków skierowanych do różnych klientów w dużej rozpiętości cenowej. Jedyną wadą tego typu stacji roboczych jest mała liczba portów, niestety taki jest koszt wysokiej mobilności. Niektóre modele posiadają złącze stacji dokującej, co eliminuje problem.